Blog

Fitness rady a tipy

Jóga a pilates – cesta ke zdraví a rovnováze

 
 

Pokud je pro vás důležité získat a nebo udržet si zdravé, krásné tělo, které vás nebude bolet a bude vám dobře sloužit a také uvolněnou mysl, nestačí se jen dobře stravovat, dostatečně spát a relaxovat, ke správné životosprávě patří především pohyb.

 

Jóga

Popularita jógy u nás rok od roku roste. Dnes už v každém větším městě naleznete hned několik center, kde lze jógu provozovat ve skupině pod dohledem zkušených guru, kteří vám předvedou jednotlivé pozice a dohlédnou na jejich správné provedení. Dokonce i v malých městech se často najde alespoň jedno místo, kde se lidé ke cvičení jógy pravidelně scházejí. Cvičit lze ale samozřejmě také sólo, kdekoliv, kdykoliv, uvnitř i pod širým nebem.

Jóga má blahodárné účinky jak na tělo, tak na duši a působí i jako prevence proti celé řadě onemocnění, zlepšuje dýchání, pomáhá zbavit se bolesti zad, bolesti kloubů i nespavosti. Důraz je kladen především na správné provedení jednotlivých pozic, přičemž se pozice nejčastěji cvičí v sestavách, od těch méně náročných, pro začátečníky, až k pozicícm už vyžadujícím jistou míru ohebnosti a schopnosti udržet rovnováhu. Kromě zlepšení zdravotního stavu, vyčištění mysli a uvolnění od stresu získáte provozováním jógy pro své tělo zlepšení právě pružnosti a rovnováhy.

Vedle klasické, tradiční jógy s tisíciletou historií, existuje také spousta moderních odnoží, jako je například power jóga, která je o něco rychlejší a intenzivnější než ta klasická a nebo kočičí jóga, spojující cvičení a terapii.

Pilates

Oproti prastaré józe je pilates metoda tělesného cvičení poměrně mladá. Vyvinul a propracoval ji teprve na začátku 20. století Joseph Pilates v Německu. Podobně jako u jógy, je i u cvičení pilates cílem uvolnit mysl, zlepšit zdravotn stav, pružnost těla a dosáhnout celkové rovnováhy.

I když se pilates provozuje méně než výše zmíněná jóga a desítky jejích variací, rozhodně se nejedná o žádnou okrajovou záležitost pro pár nadšenců, instruktorů pilates cvičení a cvičebních center funguje nespočet nejen po celém světě, ale i u nás.

Všechny potřebné pomůcky naleznete v našem eshopu.